menu
person
img
Дорогі друзі!

Як визначити найбільш популярні професії? Чи можна покладатися тільки на опис професії як на відправний пункт в рішенні йти вчитися по цій спеціальності? Як вибрати професію, щоб не викинути на вітер 5 років навчання у вузі за фахом?
У  «Довіднику професій» кожен абітурієнт знайде найпопулярніші професії 2009 року з описом вимог, обов'язків і навіть місць навчання по професії. Завантажуйте!
http://obm.ucoz.ua/Professions/Professions.docx

Вибір професії
 
www.jobs.ua/ukr/career/ – Робота в Україні вакансії, резюме Як визначити найбільш популярні професії? Чи можна покладатися тільки на опис професії як на відправний пункт в рішенні йти вчитися по цій спеціальності? Як вибрати професію, щоб не викинути на вітер 5 років навчання у вузі за фахом? У розділі «Каталог професій» кожен абітурієнт знайде найпопулярніші професії 2009 року з описом вимог, обов'язків і навіть місць навчання по професії.
• Нові професії XXI століття
www.rabotaplus.com.ua/articles/4430.html – Работа плюс


Олена Лисенко
«Підводні камені»,
або Як не помилитися з професією

«Я буду тільки хірургом», - упевнено сказав мені знайомий старшокласник. «Щасливчик, - подумала я, - він знає, до якої мети йому прямувати». Якщо ти упевнений, що на світі не існує професії кращої, ніж бути лікарем, музикантом, ювеліром, якщо ти з дитинства мрієш лікувати людей, не розлучаєшся з гітарою, створюєш ескізи ювелірних прикрас, - сміливо подавай документи до навчального закладу, ти на вірному шляху. Але як бути, якщо не знаєш, куди податися, або стоїш на роздоріжжі, тому що подобається декілька професій?

Перш за все, не роби помилок, яких припускаються багато твоїх однолітків, вибираючи майбутню професію:
    • Ти ще точно не вирішив, ким стати, бо не з'ясував свої можливості і уподобання. Але часу на роздуми лишилося обмаль і ти починаєш з шаленою швидкістю вибирати професію, озброївшись довідником для абітурієнтів. Нахапавшись різної інформації, шукаєш навчальний заклад, до якого вступити легше, або вибираєш престижний ВНЗ. Ура, ти став студентом! Але невдовзі приходить розчарування - тобі зовсім не подобається спеціальність. Та хоч навчання і не гріє душу, продовжуєш мучитися, заспокоюючись думкою: «Вивчусь, а там видно буде...» Потім перша робота і гостре прозріння «Що я тут роблю?!» До тебе по-справжньому доходить: втрачено сили, гроші, а головне - безцінний час, який не повернеш.
    •  Улюблений предмет у школі ще не підстава для вибору професії. Можливо, хороші оцінки та рекомендації учителя стали основним мотивом твого вибору? Не поспішай. Об'єктивно оціни свої здібності: виявляється, крім математики та інфор¬матики, ти ще й класно малюєш, пишеш дотепні статті у шкільну стінгазету! Впору замислитися, чи твоє рішення стати програмістом правильне?
    • Наслідуєш авторитетну для тебе людину. Не квапся переносити любов і своє щире захоп¬лення від певної людини (кумира, учителя, старшого товариша) у сферу професійного вибору. Емоції у такій справі тобі не порадник. Сліпе наслідування не робить щасливим. Якщо твій кумир Бред Пітт або Лінда Євангеліста, необов'язково ставати актором чи топ-моделлю. Туман емоцій не триває довго, кумири змінюються - завтра ти захопишся альпінізмом,- і що тоді?
    • За компанію з другом - хоч на край світу! ...але тільки не в навчальний заклад. Давай подумаємо, що ж відбувається насправді? Твій друг твердо визначився, обирає професію, яка йому до душі, а ти куди?! Це схоже на людину, котра зав'язала очі і вийшла на автотрасу - а раптом пронесе. Краще сам сідай за кермо, правильно визнач напрям життя і рухайся до мети.
    • Романтизм. «Вирішила стати співачкою. Хочу слави, популярності і багато грошей», - я не раз чула ці слова від старшокласниць. Нові тенденції сучасності часто породжують саме таку мотивацію у юнаків і дівчат. Зовнішній лоск, шикарний імідж, багатство - ця оболонка, ніде правди діти, казкова, і буквально примагнічує. У реальному житті все виглядає інакше - систематична копітка праця, гастролі, шалений ритм життя, конкуренція, жовта преса і фортуна, яка так і норовить утекти. Зніми рожеві окуляри та обов'язково оціни всі плюси і мінуси професії. Тільки після цього зроби вирішальний крок.
    • Метод випадкового вибору, або Кіт у мішку. Якщо тобі ліньки розбиратися у своїх професійних нахилах або надієшся, що за тебе зроблять вибір батьки - змирися з фактом власної неспроможності. А ще ти можеш півжиття витратити на роботу, яку не будеш любити. Бери активну участь у виборі - це фундамент твого щасливого майбутнього!
    • Ти занижуєш свої можливості.
Не приєднуйся до тих, які тільки-но на щось наважаться, а нерішучість вже тут як тут - прийшла і кайдани принесла. Буває і навпаки, коли ігнорується недолік або хвороба, що є показниками професійної непридатності. Якщо, наприклад, у тебе алергія, не обирай фармацевтику, або, хворіючи на псоріаз кистей рук, не будуй планів стати стоматологом.
    • Ти з династії юристів? Це не означає твою приреченість бути адвокатом. Обов'язково враховуй позицію рідних - у них є те, чого не вистачає тобі: життєвий досвід і мудрість. Але сміливо будуй власний професійний план. Переконай тата і маму: «Не тільки й світла, що у віконці». Покажи, що досягнув рівня саморозвитку, який дає тобі право реалізуватися у іншій спеціальності.
    • Ігнорувати профконсультацію не варто. Саме завдяки спеціальним тестам ти зможеш більше дізнати¬ся про свої здібності і перспективи. А досвідчений психолог допоможе розширити діапазон потенційних можливостей і «підігріти» мотивацію.
    • Установка, що професію вибирають один раз і назавжди. Якщо вже так сталося, що ти помилився, не впадай у відчай. Кожна людина має право на помилку, і ти - теж. Є у ній і позитивне - у тебе з'явився власний досвід, а це немало. Тисячі людей отримують другу освіту з різних причин, а знання за плечима не носити і даремних знань не буває. Зате тепер ти точно зробиш правильний вибір.
Сподіваюся, ти обминеш «підводні камені» помилок і обереш для себе оптимальну, суперцікаву, надзвичайну, найкращу на світі професію.

Джерело: Куди піти навчатись. – 2007. – №4. – С.38.